مروری بر ورق پلکسی گلاس و تفاوت شیشه و پلکسی

در این مقاله قصد داریم شما رو با انواع پلکسی گلاس آشنا کنیم و اطلاعات کلی درباره این صفحه پلکسی خدمت شما ارائه دهیم. پس اگه دوست دارید با انواع پلکسی گلاس آشنا بشید ما را در این مقاله همراهی کنید.
  • پلکسی گلاس شفاف
این نوع پلکسی گلاس یکی از کابردی ترین و پرفروش ترین پلکسی هاست. ظاهری کاملا شبیه به شیشه دارد اما نسب به شیشه بسیار مقاوم تر است. همچنین سبک تر از شیشه بوده و شفافیت بالاتری نسبت به آن دارد. بهترین جایگزین برای شیشه معمولی ورق پلکسی گلاس شفاف است.
  • پلکسی گلاس رنگی
پلکسی های رنگی از متنوع ترین و پر طرفدار ترین پلکسی گلاس ها هستند. این نوع پلکسی ها علاوه بر استحکام و مقاومت بالا زیبای خیلی خاصی دارند که برای کارهای تزئینی و دکوراتیو استفاده می شود.
  • پلکسی گلاس مات
این نوع پلکسی های مات مقدار خیلی کمی نور از خودشون عبور میدهند و به دو نوع پلکسی یک رو مات و دو روی مات تقسیم می شوند. برای محیط هایی که خیلی نور گیر نیستند ورق پلکسی گلاس مات استفاده میشه.
  • پلکسی گلاس آیینه ای
پلکسی آیینه ای یک نوع دیگه از ورق های اکریلیک است که از جنس پلکسی شفاف است منتها با این تفاوت که یک طرف اون صیقل و با جیوه تبدیل به آیینه شده است. به دلیل مقاومت بالا و استحکامش می شود گفت جایگزین بسیار مناسبی برای آینه های معمولی و آینه نشکن است. دو نوع رایج پلکسی گلاس آیینه ای پلکسی طلایی و پلکسی نقره ای هستند که در کار های تزئینی و دکوراتیو استفاده زیادی دارند.

ورق های آکریلیک گلاس که عموما به اسم پلکسی گلاس شناخته می شوند در واقع نوعی پلیمر هستند که از پلی کربنات و پلی متیل متاکریلات ساخته شدند. اجازه بدید ساده تر بگم، پلکسی گلاس یه جور پلاستیک است با ظاهری شفاف و شبیه به شیشه، البته با ویژگی هایی خاص که باعث شده جایگزین بسیار مناسبی برای شیشه باشه.

ویژگی های پلکسی چیست؟

1- پلکسی گلاس بسیار مقاومتر از شیشه است و زمانی که ضربه به آن بخورد به هیچ عنوان نمی شکند، همین ویژگی باعث شده تا از امنیت بیشتری نسبت به شیشه برخوردار باشد.

2- پلکسی گلاس از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است.

3- از شیشه معمولی شفاف تره و وزن کمتری نسبت به شیشه دارد.

4- در برابر تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم است.

پس با این ویژگی ها تعجبی نداره که در بیشتر صنایع پلکسی گلاس جایگزین شیشه معمولی بشود.

تقریبا همه ما از شیشه های معمولی استفاده کردیم و همه جا آن ها رو دیدیم، اما در چند سال اخیر نوعی پلاستیک به نام پلکسی گلاس تولید شده است که در مواردی جایگزین این محصول می شود و حتی می توان گفت که جایگزین بسیار مناسبی هم بوده است.

تفاوت شیشه و پلکسی

اما آیا پلکسی گلاس مزیت خاصی نسبت به شیشه دارد؟ تفاوت شیشه با پلکسی گلاس چیست؟
  • مقاومت و استحکام: شاید اولین و مهمترین ویژگی که باعث شده است تا پلکسی گلاس طرفداران بیشتری نسبت به شیشه داشته باشد این است که پلکسی گلاس مقاومت و استحکام بیشتری نسبت به شیشه معمولی دارد. به عبارت دیگر در مواجه با ضربه به راحتی نمیشکند که همین امر باعث شده که از امنیت بالایی برخوردار باشد.
  • وزن: از لحاظ وزنی ورق های پلکسی گلاس سبک تر از شیشه هستند. نکته مثبتی که می تواند باعث جایگزینی پلکسی گلاس با شیشه بشود.
  • تنوع و رنگ بندی: ورق های پلکسی گلاس رنگ بندی ها و تنوع بالایی نسبت به شیشه دارند، پس می تواند گزینه بسیار مناسبی برای اهداف تزئینی و دکوراتیو باشد.
  • شفافیت: از این بُعد هم پلکسی گلاس برتری نسبی دارد، شفافیت پلکسی حدود 92% است در صورتی که این میزان در شیشه بین 87 تا 90 درصد است.
  • انعطاف پذیری: یکی از مزیت های بسیار خوب پلکسی نسبت به شیشه قابلیت انعطاف پذیری بالای آن است. مزیتی که باعث شده پلکسی گلاس ها کارایی های زیادی پیدا کند.
  • قیمت: شاید مهمترین دلیلی که تا به امروز پلکسی نتوانسته است به طور کامل جایگزین شیشه بشود این است که قیمت پلکسی نسبت به شیشه بیشتر است. اما با این مزایا، خرید پلکسی به صرفه تر است.

References:
https://conference.pkp.sfu.ca/index.php/pkp2011/pkp2011/comment/view/327/0/7855

https://fa.wikipedia.org/wiki/پلی(متیل_متاکریلات)

https://artem.dis.uj.edu.pl/twiki//bin/view/Sandbox/FlatPolycarbonate

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/adfm.201706901

https://learn.csisafety.com.au/eportfolios/1038/Plexiglas_transparent_tube/
https://lms.escapps.net/eportfolios/1999/Clear_plexiglass/
https://training.coursekey.com/eportfolios/1709/The_price_of_transparent_plexiglass_in_Tehran_market/
https://study.qworld.net/eportfolios/1045/All_kinds_of_Plexiglas_colors/

https://www.google.com/books/edition/Advancements_in_the_Processing_Character/7BxZzgEACAAJ?hl=en

https://learn.canvas.net/eportfolios/66875/Buying_colored_plexiglass_for_making_signs/
https://canvas.instructure.com/eportfolios/6936~528407/Mirror_plexiglass_sheet/
https://canvastest.me/eportfolios/29/Silver_mirror_Acrylic/
https://whitethreadinstitute.online/eportfolios/23/Golden_plexiglass_mirror/
https://link.springer.com/article/10.1134/S1027451010010015

https://www.google.com/books/edition/Rheology_and_Processing_of_Polymeric_Mat/ZCHTbnKmHQwC?hl=en&gbpv=1&dq=PMMA&pg=PA142&printsec=frontcover
Topic revision: r1 - 20 Nov 2023, AydaSahimi
This site is powered by FoswikiCopyright © by the contributing authors. All material on this collaboration platform is the property of the contributing authors.
Ideas, requests, problems regarding Foswiki? Send feedback